Vargamäe tõstjate võistlusrohke aasta jätkus

Kuido Saarpuu
Kang. Illustreeriv foto.
Kang. Illustreeriv foto. Foto: Toomas Huik

Alates aprilli lõpust on SK Vargamäe tõstjad osalenud kolmel võistlusel. Kaugeim sõit  27. aprillil oli sõpradele külla Lätimaale, Balvi.  Sealne võistlus oli kahe päevane (28 ja 29. aprilil) ja võistkondlik.

SK Vargamäe vanemtreener Ahti Uppin andis teada, et osalesid kolme Balti riigi tõstjad vanusest sõltumata kehakaaludes medalite heitluses.  Kuues vanusegrupis aga selgusid karikavõitjad sinclairi punktide alusel ja kokkuvõttes  SK Vargamäe saavutas 12 võistkonna hulgas II koha 1167,48 sp.  Korraldaja spordikool oli seekord  võistkondliku võistluse korraldanud oma mättaotsast vaadatuna, ainult poiste keskse. Nende klubis tüdrukuid pole ja võistkondliku arvestusse tüdrukuid ei arvestatud ja nad võistlesid kahes vanuse grupis sinclairi punktide alusel.   Meie ainus neiu Kaisa Kivirand, Tamsalu GÜM, saavutas III koha vanemate neidude  2004 ja varem sündinute seas  tulemusega 90kg(40+50) ja 134,67sp. Absoluutarvestuses oli Kaisa III, tänutäheks uhke karikas.

Meie võistkonda kuulusid: 2009 sünd. ja nooremad Daniel Purk, Albu PK (2010 sünd), kes saavutas kk-33kg  6 koha tulemusega  24kg (11+13) saades 96,4 sp.  Daneil osales üldse oma esimesel võistlusel ja seda kohe välismaal.  Treenerina polnud valikut, sest kui võistkondlikult auhinnalist kohta saada, tuli Daniel trenni kutsuda ja kuu enne võistlusi hakkasime trenni tegema. 7 aastane Daniel, kes ise kaalub kõigest 22kg, õppis ruttu tehnika selgeks ja tõi vajalikud sp. klubile.

Järgmises vanusegrupis 2007-2008 sünd. võistles meie ridades Jäneda Kooli 4 klassi poiss Eudor Velleramm . Tema saavutas kk-41kg III koha tulemusega 68kg (28+40) 139,21 sp.

Vanusegrupis 2005-2006 sünd. saavutas Lehtse poiss Roomet Väli vanusegrupis III koha  179,93sp. Tema võistlus ei õnnestunud kuna oli tervise tõttu 10 päeva rivist väljas. Aga kõvad punktid klubile tõi. Kehakaalus  kuni 85kg oli Roomet  kuues, tulemusega  152kg (70+82). Võinuks võistelda kehakaal raskemas ja olnuks lausa tulemuse järgi teine. Eelregistreerimist meile ei avalikustatud ja seetõttu ei osanud me ka otsustada kummas kaalus võistelda. Kahju, medal jäi saamata, aga karikas ikkagi tuli.

Vanusegrupis 2003-2004 võistles meilt Tom Aunapuu, kes kk-62kg  saavutas 4 koha  14 võistleja seas, tulemusega 153kg (68+85), mis andis 220,12 sp. Hiljem selgus, et võita vanusegrupis III koht oleks ikka vaja 90kg tõugata. See oli meil plaanis, aga Tom ei saanud raskust rinnale.

Vanusegrupis 2001-2002 võistles Armas Reisel, Albu PK, kes kk-69kg saavutas  10 võistleja seas III koha tulemusega 185kg (80+105).  261,48 sp.  andis vanusegrupis III koha karika võidu.

Vanusegrupis 2000 ja varem sünd. võistles meilt Robin Kivirand, kes kk-85kg saavutas III koha tulemusega 226kg (100+126) 270,34 sp. Robini võistlus ei sujunud kuidagi, rebimises sai algraskuse 100kg üles alles kolmandal katsel ja tõukamisel  langetasime algraskust 130kg-lt 126kg ja  tõukasime ainult algraskuse, kuna paremasse õlga lõi valu.

Maiko Jalast (2006 Aravete KK) saavutas kk-50kg III koha tulemusega  86kg (38+48) 151,6 sp. Tema punktid meeskonna arvestusse ei läinud, kuna samas vanusegrupis võistles Roomet Väli, kes tegi Maikost rohkem sp.

Nädala pärast  05. mail võistlesime Ida-Virumaal, Tammikul sealse SK Edu rahvusvahelisel  KV, kus osalesid nelja riigi tõstjad. Lisaks Balti riikidele ka tõstjad Venemaalt, Kaliningradist.  Meil läks hästi.  Klubi tõstjad püstitasid ridamisi isiklike rekordeid, mida oligi oodata. Seekord võitsime kolmes kehakaalus ja võitjad said tänutäheks uhked suured karikad.

Võitjateks osutusid:  naistest kk-53kg Kaisa Kivirand tulemusega  95kg (43+52). Meestest kk-50kg võistelnud Maiko Jalast tulemusega 87kg (38+49) ja Armas Reisel kk-62kg tulemusega 187kg (87+100). Armas püstitas kolm Eesti rekordit vanusegrupis U23. Rebimises kaks, 86kg ja 87kg ning kogusummas 187kg. Kahju, et tõukamine ebaõnnestus. Nädal varem tõukas Armas 105kg. Vaatame, mida toob võistlus kahe nädala pärast Sindis.

Teisi tulemusi. Emma Kivirand oli kk-53kg kolmas tulemusega  71kg (30+41). 10 aastane Eudor Velleramm  kk-40kg uue isikliku rekordiga 70kg (29+41) oli neljas. Aleksander Jermakov saavutas kk-50kg III koha tulemusega 49kg (20+29). Tom Aunapuu kk-69kg II koht tulemusega 155kg (70+85). Tegelikult pidi Tom võistlema kk-62kg, aga kaalumisel ei saanud kehakaalu sisse, oli 400 gr. üle. Muidu oleks Tom võitnud ka kk-62kg ja Armas kk-69kg. Tuli teha vangerdus, kuna Armas oli kaalumisel alla 62kg ja juurde juua polnud mõtet.  Allar Lelumees oli kk-85kg kuues tulemusega 146kg (63+83). Temalt kõik uued rekordid. Tubli, harjutab regulaarselt. Kõige raskem poiss, 12 aastane, Roomet Väli võistles kk-94kg ja saavutas tulemusega 168kg (75+93) II koha. Temalt tõukamises ja kogusummas isiklik rekord.

Auhinnalauda sai meilt kaks noort:  neidudest vanuseklassis U17 Kaisa Kivirand III koht ja poistest U17 Armas Reisel I koht.  Hea võistlus meie noortõstjatelt.

19. mail olime võistlemas Sindis Aleksander Kase 19. mälestusvõistlustel, kus osalejad püstitasid taas uusi rekordeid. Armas Reisel võitis noorte U17 (osales 15 noort)  arvestuses 268,33sp. II koha ja kk-62kg 188kg (84+104), kogusummas uue Eesti rekordi vanuseklassis U23.  Tom Aunapuu oli 225,51 sp. viies tulemusega 158kg (70+88). Uus kogusumma ja tõukamise rekord.  Roomet Väli kaheksas 199,66 sp. ja 170kg (75+95). Uus tõukamise ja kogusumma rekord.  Kuus paremat said karikad!

Naiste arvestuses võistles 10 naist. Kaisa Kivirand 4 koht 144,16 sp. tulemus kk-53kg 96kg (43+53) ja Emma Kivirand 7 koht  130,45 sp. tulemus kk-44kg (34+42). Emmalt uus rebimise ja kogusumma rekord.

Meeste arvestuses võistles meilt Mati Karbus, kes saavutas III koha 298 sp. tulemus kk-85kg 249kg (111+138)

Võistluste üllataja oli K-Järve SS Kalev 15 aastane Angelina Matjuhhina, kes püstitas 30 Eesti erivanuste rekordit ja täitis esmakordselt meistersportlase normatiivi. Kehakaalus kuni 53kg on meistrinormiks 140kg. Ajaloost.  Eesti  esimene naismeistersportlane  2011 aastast on SK Vargamäe tõstja Ingela Jalast, kes tulemusega 140kg täpselt (61+79) täitis meistersportlase normi.  Angelina tegi uuteks tulemusteks 145kg (63+82). Ingela rekordid püsisid vähem kui  7 aastat.

Korralikud tulemused sel kevadhooajal ootavad kinnitamist 02. juunil Albus, kus toimuvad Järvamaa MV ja Aleksander Rudolf Laane 5. mälestusvõistlused.