Kuidas Meghan Harryt päästis ehk Räpase Harry teekond armastuse juurde (1)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Prints Harry ja Meghan Markle
Prints Harry ja Meghan Markle Foto: George Rogers/SIPA / George Rogers/SIPA/Scanpix

Tegelikult pole vaja imestada, miks Briti troonil olevad Windsor-Mountbattenid on lahutatud ameeriklanna Meghani (36) nii avatud kätega enda sekka vastu võtnud – nende pere must lambuke, prints Harry (33) on ometigi näidanud üles valmidust maha rahuneda ja pereasjade teenimisele pühenduda.

Harryga pole just kerge olnud. Ta on on üsna korralikult mässanud selle vastu, et on pidanud 33 aastat elama nagu kuldkalake väga ahtas akvaariumis, kus absoluutselt igaüks võib arvustada ja hukka mõista seda, kui ta käitub nagu üks täiesti tavaline noormees. Ehkki Harry poolt üleelatu on kõike muud kui tavaline. Teda lähemalt usutluste käigus kombata saanud ajakirjanikud on nentinud, et avalikkuse ees naljatlev ja lõbusa olekuga mees on tegelikult üsna pineva, vaat et neurootilise olekuga, kes tajub väga hästi piire ega lase neid ületada.

Ütle, kes on su issi

Harryt on ümbritsenud skandaalid sünnist saati. Kui ta nägi ilmavalgust, oli tema vanemad, prints Charles ja printsess Diana just hakanud aimama, kui nihu nende sobivus on. Chralesi jaoks oli abielu justkui oma eesmärgi täitnud: tal oli pärija – kaks aastat vanem William ja varumees – Harry näol. Kuna laste ema polnud just naine tema hinge järgi, kavatses ta vaikselt taanduda esivanematele omaselt kuninglike armukeste manu, mida hingeline Diana kohe sugugi ei kavatsenud alla neelata.

Nii saigi alguse esimene Harryt puudutav kõmu, mis ulatub tänasesse päeva. Nimelt: kas Charles ikka on oma teise poja tegelik isa? Harry on tedretähniline punapea, Charles aga mitte. Punane pea on aga Diana tolleaegsel silmarõõmul James Hewittil!

James Hewitt aastal 1994
James Hewitt aastal 1994 Foto: Jessica Snell / EMPICS Entertainment/Scanpix

On sosistatud, et ratsutamisõpetaja Hewitt viidi kuningakoja niiditõmbajate poolt meelega Diana nina ette, et Charles saaks rahus Camillaga omi asju ajada. Hewitt aga tutvus Dianaga siis, kui Harry oli juba 18 kuu vanune. Vandenõuteoreetikud on maininud, et tegelikult said nad tuttavaks märksa varem, aga see vaikiti maha. Ka on sosistatud, et kui Harry sündis, tehti talle esimese asjana DNA test.

Prince Philip aastal 1947, 26-aastasena
Prince Philip aastal 1947, 26-aastasena Foto: Rights Managed / Illustrated London News Ltd/Mar/Scnapix

Vahetult enne Harry pulmi Meghan Markle’iga on tabloidide tarkurid võtnud isadusteema uuesti pulkadeks. Tulemus on – Hewitt ei saa olla Harry isa, sest tegelikult pole neil suurt midagi ühist. Harryl on aga samasugused ninajuurel lähedalasuvad silmad ja pisikesed hambad nagu Charlesil. Liaks on tal vanaisa Philipilt päritud kõrge kasv ja «Mountbattenite madal tagumik» ehk pikk torso. Kui sellest veel väheks jääb, kõrvutage Philipi noorpõlve pilte ja Harry omadega – sarnasus on hämmastav. Mis aga puutub punasesse peasse, siis Hewitt on tumepunane, Harry aga pigem maasikablond – täpselt samasugune, nagu tema onu Charles Spenceril.

Charles Spencer aastal 2011 Kate'i ja Williami pulmas
Charles Spencer aastal 2011 Kate'i ja Williami pulmas Foto: / AP / Scanpix

Hewitti ja Diana suhe kestis kokku viis aastat ning paraku lõppes sellega, et mees müüs oma armuloo detailid kõmuraamatule. Diana oli südamest haavunud ja väidetavalt oli seda ka väike Harry, kellele meeldis väga sümpaatse Jamesiga aega veeta ja kes nägi temas omalaadset isa aseainet.

Diana ise oli oma toonaste sõbrannade sõnul Harry pärast väga mures. Ta pelgas, et tema teise poja elurõõm ja südikus ei passi kokku kuningakoja karmi joonega. Väikese Harry naer ja veiderdamine tõid alati ema suule naeratuse. Ta püüdis mõlemad poisse kaitsta ametliku protokolli karmuse eest, üritades neid võimalikult palju ise kasvatada ja teha nendega tavalisi asju, nagu näiteks käia lõbustusparkides. Paraku aga, kuhu iganes Diana läks, kõmupiltnikud järgnesid. Harry õppis neid maast madalast vihkama.

Harry haridustee oli juba ette määratud kulgema prestiižses poistekolledžis Etonis, nagu nende perele kombeks. Harry vihkas seda. Eton ei tähendanud sugugi turvalist keskkonda. On väidetud, et noort printsi kiusati üsna tugevasti ta ema armulugude pärast. Akadeemiliselt polnud Harry kuigi võimekas, ent ta tegi selle tasa spordiväljakul, mängides eeskujulikult polot ja ragbit. Ka tundis ta juba varasest lapsepõlvest huvi sõjaväe vastu.

Ükski laps ei tohi seda kogeda!

Diana traagiline surm lõikas Harry lapsepõlvest ära ka selle idüllilise osa, mis seal varem oli. Eriti julm oli asjaolu, et Diana hukkus vahetult pärast naasmist poistega veetud puhkusereisilt. Ent surm polnud veel kõige jubedam osa – selleks olid matused. Harry on hiljem kuivalt täheldanud, et sammumine oma ema sarga taga miljonite inimeste silme all oli jubedus, mida ei tohiks kogeda mitte üksi laps. Vaatajatele on jäänud selle protsessioonist meelde väikese, vaid 12-aastase poisi rusikasse surutud käed ning kriipsuks surutud suu, mida rõhutas veelgi enam surnukirstul tema enda kirjutatud kirjake «Mommy» (ehk emme).

6. september 1997. Prints Philip, prints William, Diana vend Charles, väike prints Harry ja prints Charles kõndimas printsess Diana sarga järel
6. september 1997. Prints Philip, prints William, Diana vend Charles, väike prints Harry ja prints Charles kõndimas printsess Diana sarga järel Foto: JEFF J MITCHELL / AFP

Harry ise on öelnud, et ta tundis vaid üht – ei tohi nurtma hakata. Ja et kogemus selles päevast on kummitanud teda kogu ülejäänud elu ning on kaudselt põhjus, miks ta vahepeal nii tugevasti maailma vastu mässas ning rööbastelt välja sõitis.

Harry on tunnistanud, et otsustas noorukina äärmiselt valuliku kogemuse ema surmast enda peast kustutada. Ta on hiljem öelnud, et hakkas tegelema selle osaga oma elust alles mõned aastad tagasi ning see kogemus oli vaat et sama kole. Harry on ka esimesi Briti kuningakojast, kes on avameelselt rääkinud vaimsetest probleemidest. Ta on tunnistanud, et vajas ise hingelist abi ja ravi. Siiani oli see absoluutne tabu.

Oma peamisteks abilisteks sel tumedal teekonnal peab Harry vanemat venda Williami ja tema abikaasat Kate’i, keda nimetab omalaadseks vanemaks õeks, keda tal kunagi pole olnud. Ka räägib Harry alati soojal toonil kuningannast. Oma isast Charlesi ja tema teist abikaasat Camillat ei maini ta aga vaat mitte kunagi. Samas pole peres Harryl seni olnud ühtki tõelist lähedast hinge. Williamiga on nad selleks liiga erinevad. Seal, kus Harry on väljapoole suunatud ja lõbus, on William introvertne ja endassetõmbunud. Samasugune äärmislik privaatsusvajadus iseloomustavat ka tema abikaasat Kate’i. Loodetakse, et ekstravertse ja tugeva loomuga Meghani näol saab Harry viimaks ometi endale lähisuhte, mida ta hing tegelikult vajab ja millest ta oma emu surma tõttu nii varakult ilma jäi.

Harry nimetas ka, et teda aitas väga sport, täpsemalt poksimine. Tema sõnul oli väga vabastav kedagi lihtsalt tümitada, teades, et tegelikult ei saa talle turvise tõttu haiget teha. Oma intervjuudes on Harry mitmel korral öelnud, et oli nende 20 eneseotsingu aasta jooksul mitmel korral üle ääre kukkumimisele väga lähedal.

Sõttaminek kui võimalus tavalist elu elada

Osaliselt maailm neid kukkumisi muidugi nägi. Harry on jäänud oma kutsika-aastatel pildile kanepikimumisega (2001), sattunud baarikaklusesse paparatsoga (2004) ning ka osanud minna vahetult enne genotsiidipäeva kostüümipeole, käisel haakrist (2005).

Prints Harry sõjaväekoeraga
Prints Harry sõjaväekoeraga Foto: HANDOUT / REUTERS/Scanpix

Vahest seetõttu otsustas Harry otsida elu mõtet armeest. Temast sai noor innukas sõjaväelane, kes ihkas üle kõige saada saadetud Iraaki, et seal sõna otseses mõttes ühena poistest sõjaväelaste keeles «põllu peal» patrullida. Ent Briti valitsusringkonnad olid paanikas – mis juhtub, kui vaenlane saab nende tagaõuel jalutavast Suurbritannia troonipärimissabas kõrgel kohal tegelasest haisu ninna? Harry poleks ju vaid oht iseendale, vaid ka oma semudele. Vastavad ähvardused oli juba saadud.

Prints Harry Uus-Meremaal soomussõidukis
Prints Harry Uus-Meremaal soomussõidukis Foto: Marty Melville / AFP/Scanpix

Harryl lubati minna Afganistani, kus oli aastatel 2007-2008 natuke rahumeelsem. Ent sellegipoolest jäi see lühikeseks, kuna üks väljaanne paljastas poolkogemata tema sealviibimise.

Prints Harry Camp Bastionis 12. detsembril 2012 enne väljalendu Apache helikopteriga. Lõuna-Afganistan
Prints Harry Camp Bastionis 12. detsembril 2012 enne väljalendu Apache helikopteriga. Lõuna-Afganistan Foto: Pool / Reuters/Scanpix

Teisel korral neli aastat hiljem oldi meediasuhtlusega ettevaatlikum. Harry ise on öelnud muiates, et põhjus, miks tema ja William tunnevad erilist kirge helikopterite vastu, on osaliselt seotud meediaga – kopter on pisike, palju peale ei mahu ja suudab kiiresti eest ära lennata. Harry on väljaõppinud Apache sõjaväekopteri piloot, mis nõuab väga põhjalikku ettevalmistust ja õpinguid. Ta on saanud tunda ka vaenlasega kokkupõrkeid ning on tunnistanud – jah, ta on tapnud.

Prints Harry Austraalias õppustel
Prints Harry Austraalias õppustel Foto: neil ruskin / AFP / Scanpix

Räpane Harry ja elumere lained

Prints ise on öelnud, et nautis väga armees olekut, kus ta sai olla lihtsalt üks poistest, nimega Harry Wales. Tal õnnestus tõusta enne erruminekut mõned aastad tagasi kapteni ausastmeni.

Prints Harry Camp Bastionis 3. novembril 2012. Lõuna-Afganistan
Prints Harry Camp Bastionis 3. novembril 2012. Lõuna-Afganistan Foto: Pool / Reuters/Scanpix

Tundus, et Harry on mõistuse natukenegi pähe võtnud, kuniks jõudis avalikkuse ette tema vägagi pikantne basseinipidu Las Vegases 2013. aastal. Sõpradega privaatse basseini ääres lõbutsenud Harry hakkas seal ühel hetkel kaasalanditud tundmatute neidudega stripp-pokkerit mängima. Udune pildike paljastab ta kummargil alasti neidu eee... kallistamas, alasti valge kuninglik tagumik uppis.

Juhtum keerutas üles väga suure skandaali, sest keegi ei suutnud selgitada, kuidas olid tundmatud sattunud peole nii, et nende fotosid tegevaid agregaate Harryt turvavate politseinike poolt ära ei nopitud. Vahest seetõttu, et suspede väel turvad tšillisid samuti basseinis tšikkide vahel? Ning kui saadi sisse smugeldada pildistajad, siis ehk ka üks väike pomm? Skandaal kasvas nagu kakuke, ning kõige magusamal laineharjal pajatatigi isegi ühest väga magusast videoklipist Harryga peaosas. Siiski nii seksikaks see juhtm ei läinud – või võttis vanaema salateenistus viimaks ometi jalad basseinist tibide alt välja.

Harry lausus hiljem, et tegi väga valesti ja põhjustas oma perekonnale suurt meelehärmi, ent ka teda tuleb mõista. Tal on endasõnutsi kolm mina: üks armees, teine privaatne ja kolmas avalik, kuninglik persoon. Ning on vaid aus, et ka see teine vahel pääseb välja, nagu miljonitel teistel temavanustel vabadel ja vallalistel noormeestel. Seda enam, et neiu, keda paljas Harry karukallistas, nimetas teda täiuslikuks ja õrnaks džentelmeniks.

Rändava silmaga prints

Harry ja tütarlapsed on olnud briti meedias pidev maiuspala, mida seni jätkunud kauaks järada. Seni on tal silma olnud peamiselt särtsakate peoaltite blondiinide jaoks. Tõmmu ja ühiskondlike huvidega Meghan on igas mõttes Harryle uus lehekülg. Uus konseptsioon saab mehe jaoks olema ka truudus, sest erinevalt Williamist pole peoprintsil olnud üht ja ainsat kallimat, kellega aastaid enne abiellumist pühendumist harjutada.

Prints Harry ja Chelsy Davy
Prints Harry ja Chelsy Davy Foto: EDDIE KEOGH / REUTERS/Scanpix

Harry esimene tõsisem tüdruksõber oli rikkast perest pärit zimbabwelanna Chelsy Davy, kellega prints kohtus Aafrikas pärast kooli heategevuslikku tööd tehes. Nende suhe keerles koos lahkuminekutega aastast 2004 kuni 2011. Juristiharidusega Chelsy, kes hiljem on tegelenud kalliskivide disainiga, oli ka Harry kaaslane Williami pulmas. Neiu ise on öelnud, et jääb alatiseks Harryga headeks ja erilisteks sõpradeks. Ta on kutsustud ka pulma – sinnasamma, kuhu Meghani tabloidilembesed poolõde ja -vend pole oodatud.

Prints Harry ja Cressida Bonas märtsis 2014
Prints Harry ja Cressida Bonas märtsis 2014 Foto: GLYN KIRK / AFP/Scanpix

Siniverelise taustaga näitleja ja modell Cressida Bonas (kes on ka pulma oodatud) oli aastatel 2012-2014 teine Harry tõsisem suhe. Ent neiu lõpetas ise suhte, kuna ei kannatanud meediatsirkust enam välja. Väidetavalt samal põhjusel lõpetas suhte eos ka imeilus ja väga andekas Florence Brudenell. Ka ei sallinud Fleaks kutsutav neidis asjaolu, et printsil olevat nii-öelda «rändav silm», millega Inglismaal kutsutakse naistemeest. Samal põhjusel ei läinud asjad tõsisemaks ka Dr Who võimatu tüdruku ehk näitlejanna Jenna Colemaniga.

Vahepeale mahtus veel hulk telestaare ja lauljatare, nagu Caroline Flack või The Saturdays’i Mollie King. Nendega aga oli jutt väga lühike niipea, kui press asja avastas ning näitsikud suhet kas või sõpruse näol kinnitasid. Sest kuninglik kallim on nagu kaklusklubi – sellest ei tohi iitsatadagi.

Viimane nii-öelda tõsisem suhe oli Harryl enne Meghanit lauljatar Ellie Gouldinguga. Asi olla suisa nii tõsine, et tulipunaseks tõmbunud Ellie käest küsiti raadios otse-eetris, et kas ta ootab Harry last. Loomulikult ei oodanud. Umbes samal ajal selle intervjuu toimumisega oli Harryl juba silmapiiril Meghan, kellega läks Aafrika päikese alla romantikat kinnistama. Ja temal juba lubati suhet intervjuus Vanity Fairile kinnitada.

Diana tõeline mantlipärija Harry

Meghan ja Harry tulid esimesena avalikkuse ette Harry algatatud Invictus sportmängude ajal, mis on loodud sõjaväljal haavata saanud sõdurite moraali tõstmiseks. Sealt edasi läks asi juba lepase reega. Kõige kindlam kinnitus suhte kohta oli Harry nõudmisel tehtud kuningakoja avaldus, milles kästakse avalikkusel Meghan rahule jätta. 

Meghan ja Harry Invictuse mängudel Torontos
Meghan ja Harry Invictuse mängudel Torontos Foto: MARK BLINCH / REUTERS/Scanpix

Meghan jagab ka Harry kirge heategevuse osas. Selles osas on noormees otsustanud käia teadlikult oma ema jälgedes, tegeledes nagu Dianagi orbude, aidsiennetuse ja maamiinide keelustamisega, aga ka probleemsete laste ja vaimsete probleemide küüsis vaevlevate inimestega. On täheldatud, et Harryl on Dianaga sarnane oskus tabada ka põgusa kohtumise jooksul inimese hinge, panna neid ennast avama ning muuta nende päeva helgemaks. Meghan on selles osas olnud Harryle suureks toeks, sest on samuti sügavate ühiskondlike huvidega.

Hetkel, mil kuningliku pulmani on vaid loetud nädalad, on Harry ja Megani vastu huvi suurem kui kunagi varem. Tuvikesed on on võtnud oma kuninglikke kohustusi täitmist tõsiselt, kuigi Meghan pole ametlikult veel perefirma liige. Harry on saanud igasorti kehakeeleekspertidelt kõvasti kiita. Ta tundub tões ja vaimus olevat väga oma pruuti kiindunud, üritades teda iga hinna eest kaitsta ja juhendada, unustades kohati isegi kuningliku protokolli, mille kohaselt siniverelistel on alati eesõigus.

Meghan ja Harry 19. aprillil naiste jõustamise üritusel
Meghan ja Harry 19. aprillil naiste jõustamise üritusel Foto: JWMAL2 / MEGA/Scanpix

Ainuke küsimus on, kas Meghan tegelikult vajab seda. Ja kas tegelikult pole ise end staaristaatusesse ülestöötanud Meghan see, kes aitab Harryl selles ahtakeses akvaariumis rahuneda ning oma avaliku rolliga leppida. Kes on siin päästja ja kes kellele selle õige pere annab – eks lähiaastad annavad teada. Igatahes on maailm üsna vaimustunud, jälgides kaasaegset tuhkatriinulugu, kus kuldkingakest vajab ka prints.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles