Briti peaminister kutsub EL-i ühinema Vene ohu vastu (2)

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Foto: PA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May kutsub Euroopa Liidu liidreid  neljapäeval üles ühinema Venemaalt lähtuva ohu vastu, mis võib kesta aastaid

May kavatseb Brüsseli tippkohtumisel öelda, et katse tappa Inglismaal Salisburys närvimürgiga endine Vene topeltagent Sergei Skripal võinuks aset leida ükskõik kus.

"Venemaalt lähtuv väljakutse kestab veel aastaid," ütleb May Euroopa Liidu liidritele õhtusöögil, teatas peaministri büroo.

Hoolimata pingetest seoses Brexitiga märgib ta: "Ühendkuningriik kui Euroopa demokraatia seisab õlg õla kõrval EL-i ja NATO-ga, et neile ähvardustele üheskoos vastu seista. Ühiselt läheb see meil korda."

Peaminister selgitab samme, mida Suurbritannia on pärast 4. märtsi rünnakut astunud, saates muu hulgas välja 23 Vene diplomaati.

Ilmselt üritavad Briti ametiisikud veenda oma Euroopa liitlasi järgima ses osas Briti eeskuju.

"Vahejuhtum Salisburys on näidanud ohtu, mida Vene võrgustikud kujutavad kogu meie riiklikule julgeolekule, ütles peaministri pressiesindaja, kelle sõnul ei tunne Vene oht piire ja on seega risk kõigi jaoks.

Samas ei ärgita Suurbritannia Euroopa Ülemkogul koordineeritud sammudele, eriti arvestades, et EL-i allikate kohaselt ei soovi mõned riigid, sealhulgas Kreeka Moskvale intsidendiga seoses survet avaldada.

"May rõhutab vajadust teha koostööd pikas perspektiivis, et kaitsta ja säilitada rahvusvahelist reeglitel põhinevat korda ja Venemaalt aru pärida," lisas pressiesindaja.

Ametiisikute hinnangul oli diplomaatide väljasaatmine ja kõrgetasemeliste kontaktide peatamine Venemaaga karm, aga proprtsionaalne vastus Salisbury rünnakule.

"Me ei otsi vastasseisu ega režiimimuutust," lausus kõrge valitsusametnik Londonis, lisades: "Venemaa on strateegiline vaenlane, mitte strateegiline partner."

Suurbritannia usub, et on tuvastanud rünnakus kasutatud aine kui Nõukogude Liidus loodud sõjaotstarbelise närvimürgi Novitšok ja selle, kus mürk on toodetud, jagades teavet ka oma luurepartneritega.

USA, Saksamaaa ja Prantsusmaa toetasid läinud nädalal Londoni järeldusi Moskva süüs ja nõudsid vastuseid.

Samas EL-i välisministrid ütlesid varem sel nädalal üksnes, et võtavad Moskva-vastaseid süüdistusi äärmiselt tõsiselt.

Venemaa on eitanud igasugust sekkumist ja vastanud omapoolse diplomaatide väljasaatmisega.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles