Kõige väiksemat kingitust Eesti riigile polegi võimalik näha

Aime Jõgi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Vabariigi pidupäevanädalal valminud praktikumitöö.
Eesti Vabariigi pidupäevanädalal valminud praktikumitöö. Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli füüsika instituudi materjaliteadlane ja õppejõud Maido Merisalu on koos oma praktikumi tudengitega loonud skaneeriva elektronmikroskoobi ioonkahuriga Eesti Vabariigi kontuurkaardi imeväikesele pinnale, mida palja silmaga ei näe.

Mikroskoopiline struktuur söövitati lennukidetailide valmistamiseks kasutatava vastupidava alumiiniumsulami pinnale, mis oli eelnevalt kaetud Tartu Ülikooli poolt patenteeritud kõrgtehnoloogilise nanostruktuurse kattega.

Katseobjekt sobis niisuguseks ettevõtmiseks hästi, kuna tegu oli väga puhta ja kvaliteetse pinnaga. Praktikumi enda eesmärk oli tudengitele ioonkiire kasutamise võimaluste demonstreerimine ning saadud struktuuridest piltide tegemine.

«Taolisi kujutisi püütakse pidupäevadel joonistada lennukitega taevasse,» märkis Merisalu. «Mõtlesime tudengitega, et teeme õppetöö raames Eesti Vabariigi auks midagi sarnast olemasolevate vahenditega.»

Kui pildile klikata ja seda täismõõdus vaadata, näeb selle allservas joont, mille pikkus tegelikus elus vastab 30 mikromeetrile. Meeldetuletuseks olgu öeldud, et üks mikromeeter on 1000 korda väiksem kui millimeeter ja seega mahuks see maailma väikseim Eesti kaart isegi juuksekarvale!

Nüüd ehk saab pisut aimu, kui väike see juubelikujutis tegelikult on.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles