Kolumn: 1252

Jüri Lainevoog
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jüri Lainevoog.
Jüri Lainevoog. Foto: Meelis Meilbaum

Vanim tuntud dokument, milles Rakverele tähelepanu pööratakse, pärineb 30. septembrist 1252. Christoffer I, “Jumala armust taanlaste ja slaavlaste kuningas”, teeb sellega kõigile teatavaks, et on oma meestele Revalias ja Wesenberghis andnud voli vastavalt maaõigusele (lanrect) vabalt omada ja pärida kinnisvara ning pitseriga varustatud kiri peab nad kindlustama kõigi tulevikus võimalike vastavasisuliste kahtluste vastu.

Kui kõrvuti seisaksid Revalia ja Vironia, tohiks arvata, et tegu on maakondadega, aga Wesenbergh tõestab, et esimese all mõeldakse konkreetselt Tallinna, mis jutuksoleval ajal oli juba linn (Lübecki õigus aastast 1248). Ehkki Rakverel läks ametlikult linnaks saamisega veel viis kümnendit aega, asuvad nad pärgamendil samal pulgal – loogikast lähtudes pidi Rakveregi juba 13. sajandi keskel olema arvestatav asula, sest sarnases olukorras sobis sama lahendus.

Muidugi saab niisuguse vaid ühel tekstil põhineva järelduse tõesuse määras kahelda – igaüks, kes suudab paremaid allikaid leida, võib pakkuda oma versiooni, aga mõtteid peaks asi ergutama. Samuti nagu aastaarv 1252.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles