KOHALIK VAADE. Rahvusvaheline kohus pole võluvits

Jure Brankovič
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Üleeile kohtusaalis enesetapu sooritanud Slobodan Praljaki mälestuseks toodud küünlad Bosnia ja Hertsegoviinas Mostaris. Paljud horvaadid peavad samas linnas toime pandud sõjakuritegude eest süüdimõistetud Praljaki kangelaseks.
Üleeile kohtusaalis enesetapu sooritanud Slobodan Praljaki mälestuseks toodud küünlad Bosnia ja Hertsegoviinas Mostaris. Paljud horvaadid peavad samas linnas toime pandud sõjakuritegude eest süüdimõistetud Praljaki kangelaseks. Foto: AMEL EMRIC/AP/Scanpix

Pärast seda, kui kohus jättis üleeile jõusse Slobodan Praljakile mõistetud 20-aastase vanglakaristuse, teatas kohtualune: «Ma pole sõjakurjategija.» Praljak jõi mürki ja suri mõni tund hiljem haiglas paljude horvaatide silmis kangelasena, kes võitles isamaa eest.

Nii lõppes Jugoslaavia sõjakuritegude kohtu viimane istung. Aasta lõpus suleb rahvusvaheline kohus uksed, olles tegutsenud 24 aastat, mille jooksul on esitatud süüdistus 161 isikule. Selle kohtu tegevuse sõnum on aga vastakas.

Natsipartei kõrgete liikmete üle kohut pidanud Nürnbergi tribunal tõestas, et rahvusvahelise õiguse käsi küünib ka seni puutumatuks peetuteni. Kuid ainult juhul, kui nad on kaotanud oma võimu ja neid on õnnestunud tabada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles