Bangladesh ja Birma leppisid kokku rohingja põgenike tagasisaatmises

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rohingja põgenike lapsed Bangladeshis süüa ootamas.
Rohingja põgenike lapsed Bangladeshis süüa ootamas. Foto: MUNIR UZ ZAMAN/AFP/Scanpix

Bangladesh ja Birma leppisid kokku, et Bangladeshi põgenenud moslemitest rohingjasid hakatakse kahe kuu pärast kodumaale tagasi saatma, teatas Dhaka valitsus.

Augustist alates on Bangladeshi põgenenud üle 620 000 rohingja. Moslemitest elanikud pagevad budistliku Birma julgeolekujõudude eest, kes on Washingtoni hinnangul asunud läbi viima etnilist puhastust.

Pärast nädalatepikkust vaidlust repatrieerimistingimuste üle allkirjastasid pooled neljapäeval Birma pealinnas Naypyidaw's kokkuleppe.

«Tagasipöördumine peaks algama kahe kuu pärast,» ütles Bangladesh avalduses pärast välisminister A.H. Mahmood Ali kohtumist Birma liidri Aung San Suu Kyiga.

Kolme nädala jooksul moodustatakse töörühm, et leppida kokku rohingjade tagasipöördumise protsessi korralduslikus küljes, lisas Dhaka.

«See on esimene samm. Nad võtavad (rohingjad) tagasi. Nüüd tuleb tööle hakata,» ütles Ali.

Veel ei ole teada, kui paljud rohingjad tagasi lubatakse ja kui kaua protsess aega võtab.

Inimõigusorganisatsioonid on mures, kuhu rohingjad pannakse, kuna julgeolekujõud on põletatud maa taktikat kasutades nende külad maatasa teinud. Muret teeb ka rohingjade julgeolek, sest Birmas on levinud moslemivastased hoiakud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles