Pillerpalli lapsed teavad, kas suhkur on sõber või vaenlane

, Pärnu Pillerpalli lasteaia õppejuhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pärnu Pillerpalli lasteaed kui tervist edendav lasteaed osales Pärnumaa tervisenõukogu korraldatud projektis "Suhkur – sõber või vaenlane", kogu kuu möödus tegusalt ja tõi naeratuse osalenute suule. Lastele ja täiskasvanutele pühendatud tegevustega pöörati tähelepanu suhkru ja magusate söökide-jookide liigtarbimisele ja magusasõltuvuse suurenemisele.

Õpetajad esitasid 2–7aastastele hariva sisuga näidendi "Targaks ei sünnita, targaks õpitakse" (Christina Zorni loo ainetel, raamatust "Tervise aabits"). Eha Kuteri tükis selgitati vaatajatele, mis saab siis, kui ei toituta tervislikult.

Veidi vanemad, 6–7aastased võtsid osa Pernova tehnikamaja haridusprogrammist "Kuidas püsida terve?" ja kogusid teadmisi taldrikureegli kohta. Lapsed sortisid suhkrut sisaldavaid ja mittesisaldavaid toiduaineid ning taldrikureeglit järgides täitsid töölehti ja joonistasid unistuste lõunasööki, mängisid väitemängu "Õige või vale".

Meie 4–7aastased käisid Pärnu hambapolikliinikus. Suukooli programmis jagas tarkusi spetsialist Maris Pärna. Arst kontrollis üle laste hambad ja selgus, et mitme lapse hambad vajavadki ravi. Mudilased tutvusid hambaarsti töövahenditega ja pärisid ameti kohta.

Projekti vältel kõneldi tervislikust toitumisest ja sellest, miks kommi asemel tuleb süüa puu- ja köögivilju. Vesteldi sellest, et terve olemiseks tuleb veel liikuda ja puhata.

Tervisliku toitumise puhul pöörasime laste tähelepanu leivale. Mudilased vormisid tainast kukleid, nautisid sooja leiva lõhna, valmistasid tervisliku võileiva. Tänu tegevustele mõistsid nad küpsetise tähtsust ja tarvilikkust.

Robootikapäeval tegutsesid lapsed elektroonsete haridusrobotitega, tegevuste temaatika oli toiduainete tervislikkus.

Tervise meeskonna juhi Sirje Aoveeri algatusel mõõdeti töökaaslaste veresuhkrutaset. Koostöös MTÜ Roheliselt Värske Elu lektori Merle Einolaga kuulas personal animeeritud terviseloengut "Suhkur – sõber või vaenlane" ja sai teada, mida teha südame-veresoonkonnahaiguste ennetamiseks. Kõlama jäi see, et tähtis on positiivselt mõelda.

Projektikuul toimus ülelasteaialine kommipäev. Mudilased ja täiskasvanud valmistasid suhkruta või vähese suhkruga komme, näiteks sõimerühmas kaeti jõhvikad tuhksuhkruga.

Kuigi kogu kuu räägiti sellest, kuidas hoiduda suhkru liigtarbimisest, pühendati päev ikkagi kommidele. Õppejuhataja Halliki Tammiste loodud esitluse "Maiustuste lugu" vahendusel said lapsed teada, kuidas saadakse suhkrut ja šokolaadi ning millistest riikidest pärinevad meile tuntud maiustused  ja miks Eestit peetakse martsipanimaaks.

Ürituste sari süvendas Pillerpalli lasteaias teadmisi suhkru mõjust tervisele. Loodetavasti mõtlevad täiskasvanud ja mudilased järjest rohkem tervislikkusele ja enda heaolule.

Tervisekuud aitasid korraldada Pärnumaa tervisenõukogu koostöös Pärnu hambapolikliiniku ja keskraamatukogu, MTÜ Roheliselt Värske Elu ja Pernova hariduskeskusega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles