Uuenduslik tehnika teeb tööd mitme inimese eest

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juht istub väiketraktorisse, käivitab selle ja asub tööle. Ütleme, et sel korral ootab teda ees lehekoristus. Traktor sõidab ja tema taha jääb viirgude kaupa puhast murupinda, niidutekkel purustab ja imur imeb peenestatud lehed haagisesse.

Nõnda võiks kirjeldada lehekoristust tänapäevase tehnikaga. Piisab ühest õppinud mehest, eraldi bensiinimootoriga käitatavast turbiiniga imurist ja 3,5meetrisest voolikust, traktorist ja 3,2 kuupmeetrit mahutavast mitmesse külge kallutavast haagisest.

Väärt riistad vajavad õppinud mehi

ForeSTeeli kaubamärgi all kommunaaltehnika haagiselahendusi pakkuva firma Steel Lab OÜ esindaja Alar Annuk selgitas, et Paidesse jõudnud traktori ja haagise teevad eriliseks just tehnolahendused. «Meil on siin lehekoristust tõhusamaks tegev leheimur, meil on kolme külge kallutav haagis, mida on väga hea kasutada kitsastel teedel, näiteks kalmistutel ja parkides,» tutvustas ta.

Annuk lisas, et haagis, samuti standardmudel, koosneb moodulitest. «Seda saab kasutada vaid kui ilma portedeta platvormi, samuti lisada madalaid ja kõrgeid portesid,» lausus ta. «Haagiste porjekteerimisel oleme lähtunud põhimõttest, et see oleks sama lai või pisut kitsam kui traktor haagise ees, see tähendaks sõidaks samas rööpmes, kus traktorgi.»

Paide Halduse traktori ja haagise puhul on imuritoru ühendatud niidutekiga (põhjaalune niiduk). «See muudab lehekoristuse veelgi tõhusamaks, sest toimib eraldi multšijana. Lehed purustatakse umbes neli korda väiksemaks, kui neid lahtiselt ladustada, sest ka imuri sees on omakorda terad,» selgitas ta.

Selline tehnikakomplekt on esimene Paide linnas, kuid mitte Järvamaal. Roosna-Alliku vallas teeb samasugune tehnika juba tööd.

Stokker ASi müügispetsialisti Ainar Pajo hinnangul sai Paide Haldus väga hea komplekti. «Kubota väiketraktor tuli praegusel juhul esimese frontaallaaduri ja rippsüsteemiga, traktori all on niidutekk. Lisavarustusena toodi juurde jäätmaaniiduk ja liivapuistur ning varsti jõuab kohale ka lumesahk,» selgitas ta.

Pajo meelest teeb selline komplekt oskaja inimese käes väga tõhusat tööd. «Traktor on küll pisike, kuid oma funktsioonidelt on tõhus abimees,» lisas ta.

Ainar Pajo oli see mees, kes esmaspäeva hommikul sama traktori ja haagisega Paide äärelinnast Stokkeri esinduse juurest kesklinna piirile tehnika üleandmisele sõitis. «Sõita oli väga mugav, suure klaasipinna tõttu on kabiinist ülihea väljavaade ning traktor ise väike ja vilgas tegelane,» ütles ta.

Liisingumakse asendab teenuse sisseostu

Tehnika vastu võtnud SA Paide Haldus juhatuse liige Janno Lehemets ütles, et uue kommunaaltehnika soetamiseks korraldasid nad riigihanke ja võitjaks osutus Stokker AS (Mecro AS). «Haldus tegeleb linnas parkide, väiksemate teede-tänavate heakorraga. Traktorit pole meil kunagi olnud ning tööülesannetest tulenevalt oleme pidanud varem teenust, olgu selleks lumelükkamine, liivatamine, mullaplaneerimine või lehekoristus, sisse ostma,» selgitas ta. «Imuri olemasolu oli üks nõue. Tahtsime, et traktorist läheb parki, sõidab lehtedest üle ja lehed satuvad haagisesse. Tegelikult oli üks leheimur meil olemas juba eelmisest aastast, kuid selle käsitsemine nõuab palju käsitööd.»

Uus tehnika võetakse kiiresti kasutusse. Lehemets sõnas, et lehtede kokkukogumine sõltub palju ilmast. «Lehti kuivatavat tuult võiks praegu  pisut rohkem olla ning siis proovikski tehnika näiteks Peetri pargis ära. Püüame kõik kuivad ilmad ära kasutada ning kui lumi tuleb maha, siis paneme traktorile saha ette ja puisturi taha,» lausus ta.

Janno Lehemets kinnitas, et traktoristikogemusega inimesed on neil olemas. Nüüd on vaja teha vaid mõningast väljaõpet.

Lehemets tuletas meelde, et Paide linn kasvas Paide ja Roosna-Alliku valla jagu suuremaks ehk territooriumi, mida Paide Halduse tehnika uuest aastast haldama hakkab, on omajagu. «Kindlasti tuleb  teatud hinnavõit sealt,  et ei pea traktoriteenust enam sisse ostma,» ütles ta. «Kõige olulisem on paindlikkus. Tihti juhtus nii, et tehnikat tuli pikalt oodata, sest teenusepakkujatel oli ka teisi objekte, mida teenindada.»

Kubota traktori, ForeSTeeli üheteljelise kallurhaagise ja nimetatud lisaseadmete väärtus on umbes 45 000 eurot, millele lisandub käibemaks. Vastavalt hankelepingu tingimustele võtab Paide Haldus tehnika viieks aastaks liisingusse, kuumakseks tuleb umbes 600 eurot.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles