Linnavolikogu komisjonide valimised põhjustasid ägedaid vaidlusi

Uwe Gnadenteich
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Linnavolikogu valis linnapeaks ainsa kandidaadi Taavi Aasa.
Linnavolikogu valis linnapeaks ainsa kandidaadi Taavi Aasa. Foto: Sander Ilvest

Linnavolikogu komisjonide koosseisude kinnitamine kulges üle kivide ja kändude, sest esialgu esitati liikmete nimekirjad linnavolinikele vaid suuliselt, hiljem tekitas vaidlusi abilinnapeade kuulumine komisjonidesse.

Esimese päevakorrapunktina hakkas volikogu hääletama haridus- ja kultuurikomisjoni koosseisu. Eelmisel istungil ametisse pandud komisjoni esimees Eduard Toman luges liikmete nimekirja kõnepuldist ette, kuid opositsioon sellega ei leppinud.

«Infosüsteemis olevates eelnõudes on komisjonide liikmete nimede asemel punktiirjooned. Niimoodi on väga raske aru saada ja otsustada, kelle kandidatuuri me siin üldse hääletame. Kas volikogu liikmetel on kuidagi võimalik ka eelnevalt tutvuda eelnõudega, mida me hääletame?» küsis Reformierakonna fraktsiooni liige Keit Pentus-Rosimannus.

Toman vastas, et probleemi ei peaks tekkima, sest liikmekandidaate said esitada kõik volikogu fraktsioonid ning nende ettepanekutega arvestati.

«Olukord, kus volikogus hääletatakse eelnõu, mille sisu meil silma ees ei ole, on kaunis kurioosne. Ma saan aru, et hetkel võib olla keeruline seda tehniliselt lahendada, aga kas tulevikus võiks eelnõu meile siiski nähtav olla,» ütles Pentus-Rosimannus.

Selle peale sekkus volikogu esimees Mihhail Kõlvart. «Ma olen põhimõtteliselt selle ettepanekuga nõus, et komisjoni liikmete nimekiri võiks olla ekraanile kuvatud. Kui olete päri, siis kuulutame välja vaheaja ja korraldame selle asja ära,» lausus Kõlvart. Pärast veerandtunnist vaheaega saigi komisjoni liikmete nimekiri ekraanile ning hääletus läbi viidud.

Teiste seas kinnitati haridus- ja kultuurikomisjoni liikmeks ka selle valdkonna abilinnapea Vadim Belobrovtsev ning keegi selles probleemi ei näinud.

Keskkonnakomisjoni liikmete kinnitamisel tekkis aga küsimus linnavalitsuse liikmete osalusest. Kui keskkonnakomisjoni esimees Enno Tamm luges komisjoniliikmete seas ette ka abilinnapea Züleyxa Izmailova nime, puhkes diskussioon.

«Komisjoni üheks liikmeks olete esitanud ka abilinnapea ja tunnistan, et olen väikeses segaduses. Komisjoni üheks ülesandeks on teostada järelevalvet linnavalitsuse üle. Kas linnavalitsuse liikme kuulumine volikogu komisjoni on selle põhimõttega kooskõlas?» küsis Pentus-Rosimannus.

«Oleme järginud varasemat praktikat, nagu see linnavolikogus on olnud ja seni pole komplikatsioone tekkinud,» vastas Tamm.

Küsimuste ja vastuste voor teemal, kas linnavalitsuse liikmete kuulumine volikogu komisjonidesse on eetiline ja vastab headele tavadele, kestis ligi pool tundi. Siis võttis sõna staažikas volikogu liige, sotsiaaldemokraat Jaak Juske, kes meenutas, et ka oravapartei on varem samasugust asja praktiseerinud.

«Mina siin suurt vastuolu ei näe. Lõpliku otsuse langetab linnavolikogu, kus ei ole linnavalitsuse liikmeid. See härra Ligi sõnul piinlik praktika on olnud linnavolikogus väga kaua. Mina mäletan seda aastast 1999 ja mäletan seda ka nendel pikkadel aastatel, kui abilinnapeadeks olid reformierakondlased, kes lõid samuti volikogu komisjonides kaasa,» meenutas Juske. Selle peale reformierakondlastel rohkem küsimusi ei olnud ning volikogu läks päevakorraga edasi, määrates iga komisjoni liikmeks ka vastava valdkonna abilinnapea.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles