Teadlased: Venemaal toimus hiljuti tuumaõnnetus (4)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tuumajäätmete ladustamise keskus Fokinos Venemaal.
Tuumajäätmete ladustamise keskus Fokinos Venemaal. Foto: JURI MALTSEV/REUTERS/SCANPIX

Viimased nädalad Euroopat katnud radioaktiivne pilv annab Prantsuse ekspertide sõnul märku sellest, et Venemaal või Kasahstanis toimus septembri viimasel nädalal tuumaõnnetus.

Prantsuse tuumaohutuse instituut IRSN välistas eile õnnetuse tuumareaktoriga, öeldes, et see pidi toimuma tõenäoliselt tuumajäätmete käitlemisel. Instituut lisas, et Euroopa elanike tervisele või keskkonnale see mingit ohtu ei kujuta.

IRSN ei osanud teha kindlaks õnnetuse täpset toimumiskohta, öeldes avalduses, et kliimamustrite analüüsi kohaselt on kõige tõenäolisem tsoon Uuralitest lõunas, mägede ja Volga jõe vahel.

See tähendab, et intsident võis aset leida kas Venemaal või Kasahstanis.

«Vene võimud on öelnud, et pole teadlikud nende territooriumil toimunud õnnetusest,» sõnas IRSNi direktor Jean-Marc Peres. Ta lisas, et instituut ei ole veel Kasahstani võimudega ühendust võtnud.

Peresi sõnul on ka teised tuumaohutusinstituudid viimaste nädalate jooksul mõõtnud Euroopas kõrgeid ruteenium 106 näitajaid. Tegu on radioaktiivse ühendiga, mida ei esine looduses ning mis tekib vaid tuumareaktoris aatomituuma lõhustamisel.

IRSNi hinnangul oli vabastatud ruteeniumi hulk suur – 100–300 terabekrelli. Kui säärane õnnetus oleks Prantsusmaal aset leidnud, oleks selle tagajärjel tulnud evakueerida kõik elanikud mitme kilomeetri raadiuses.

Ruteenium 106 paisati atmosfääri tõenäoliselt tuumajäätmete käitlemise objektilt või radiomeditsiini keskusest.

IRSN välistas õnnetuse tuumareaktoriga, kuna see oleks toonud kaasa aine segunemise muude ühenditega. Lisaks välistati ka õnnetus ruteeniumi jõul töötava satelliidiga, millest ükski ei ole teadaolevalt Maa atmosfääri uuesti sisenenud.

Enamikus Euroopa riikides tehtud mõõtmised näitasid septembri lõpus ja oktoobri alguses atmosfääris kõrget ruteenium 106 taset, mis hakkas alates 6. oktoobrist vähenema.

Tuumainstituudi teatel ei ole atmosfäärist leitud ruteeniumi kogused inimeste tervisele ega keskkonnale ohuks.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles