Seljametsa pärimuspäev toob vanad oskused rahva sekka

Raido Keskküla
, veebilehe toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Seljametsa muuseum.
Seljametsa muuseum. Foto: Erakogu

Laupäeval Seljametsa muuseumi pärimuspäeval saab igaüks asetada end sajanditaguse talupere rolli: proovida kaelkookudega tassida õunakorve, saagida kahemehesaega ja teha hobuvankrisõitu.

Päeva eesmärk on tuua kaduma kippuvad oskused ja tööriistad taas rahva sekka. "Maavanaemade põlvkond hakkab kaduma ja koos nendega kaob ehe maaelu," selgitas Seljametsa muusemi juhataja Annika Põltsam. "Kutsume kõiki kas või üheks päevaks nutikesksest tänapäevast välja, maale vanaema juurde."

Põltsami sõnade kohaselt erineb Seljametsa muusem ülejäänud mäluasutustest selle poolest, et paljusid esemeid lubatakse käega katsuda. Pärimuspäevaga astutakse samm edasi: asjad tuuakse riiulist välja ja neid kasutatakse töödeks, milleks nad mõeldud olid.

Pärimuspäev algab kell 11 pärimustantsuga ja jätkub Soometsa külast Kärbi talust kohale toodud hobuse rakendamisega vankri ette. Lapsed saavad proovida hobuvankrisõitu.

Tutvustatakse tööriistu muuseumi püsiekspositsioonist, küpsetatakse karaskit ja tehakse käsitööd. Muuseumi kangastelgedel saab iga soovija kududa vaipa oma triibu. Mitut talutööd tutvustab kogenud muuseumipedagoog Laine Järvemäe, kes on neid töid lapsena ise teinud või kõrvalt näinud. Näiteks triigib ta sel päeval rõivaid söetriikrauaga just nii, nagu ligemale 70 aasta eest tegi tema rätsepast vanaisa.

Päeva lõpetuseks õpetab tantsuõpetaja Malle Ormilaan pillimees Priit Kase akordionihelide saatel vanu tantse. Kogu päeva on avatud seente ja aiaviljade näitus. Sissepääs üritusele on tasuta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles