Pildid kohtust: Savisaare protsessil asub tunnistusi andma Paavo Pettai (8)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare kohtuprotsessil asus tunnistusi andma reklaamiärimees Paavo Pettai, kes on alates kriminaalasja avalikuks tulekut vältinud igasugust kokkupuudet ajakirjandusega.

Pettai on üks riigiprokuratuuri peatunnistajatest, kelle prokuratuur vabastas süüdistusest selle vastu, et mees annaks protsessil kaalukaid tunnistusi.

Kriminaaltoimikust nähtub, et esimesel kinnipidamisel Pettai kaitsepolitseile ütlusi ei andnud. Hiljem aga aitas Pettail süüdistusest pääsemiseks prokuratuuriga kokkulepe sõlmida endine Savisaare advokaat Üllar Talviste.

Pettai rääkis pärast kohtuistungit ajakirjanikele, et enda arvates ei ole ta tegelenud ebaseadusliku tegevusega, vaid astunud samme, mis on seadusega kooskõlas. Samas on tema sõnul raske öelda, kas ta midagi suhtluses Keskerakonnaga teisiti teeks. «Kindlasti ühtteist muudaksin,» lausus ta.

Pettai tunnistas, et prokuratuuri üks tingimusi oli kohtueelsel menetlusel, et ta annaks kohtus ütlusi. «Selleks ma täna siin olen, muidu oleks oportuniteediga asi lõppenud,» märkis ta.

Praegu käib Pettail Keskerakonnaga garantiikirjade üle terav vaidlus arbitraažikohtus. «Seal on meil ülitugev konflikt,» nentis ta.

Pettai ostis veerand miljoniga Keskerakonna maja

Paavo Pettai ütles kohtu ees, et teab Savisaart 20 aastat, ka tunneb ta Hillar Tederit, Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkinit, Kalev Kallot ja Priit Kutserit.

Pettai rääkis, et on Keskerakonnaga olnud seotud aastast 1996 ja on teinud erakonnale reklaamkampaaniaid kuni aastani 2015. Kokku on ta olnud seotud 18 Keskerakonna valimiskampaaniaga.

Pettai sõnul oli tema põhiliseks kontaktiks Edgar Savisaar. Oma töö käigus on ta enda hinnangul vähemalt paarisaja keskerakondlasega suhelnud.

Viimastel aastatel 2010–2015 oli erakonna rahaline seis Pettai sõnul raske. Keskerakonnal oli juba 2010. aastal ametlikult deklareeritud võlg 38 miljonit krooni. Rahaline seis on seega Pettai sõnul olnud raske kogu aeg.

Peamised probleemid olid Pettai sõnul selles, et juba uue kampaania alguses olid Keskerakonnal üleval võlad vanadest kampaaniatest. Erakond ei saanud siseneda uude kampaaniasse, kui vanad asjad ei olnud klaaritud. Meediakanalid nõudsid Pettailt ettemaksu.

Erakonnale raha hankimisega tegelesid tema sõnul peamiselt Savisaar, endine peasekretär Priit Toobal ja finantssekretär Kalev Kallo. See osa majandamisest, millega tema kokku puutus, jättis Pettaile korrektse mulje.

Pettai sõnul oli 2011. aastal enne valimiskampaaniat erakonna rahaline olukord keeruline, pangad erakondadele laenu ei andnud. Edgar Savisaar ütles Pettai sõnul, et tal on erinevatest loengutest ja tegevustest kogunenud Šveitsis asuvasse fondi Arsai Investment Ltd raha.

Pettai sõnul oli temaga seotud summa 470 000 eurot. Pettai ütles, et talle väljastati tšekk Zürichist. Selle n-ö rahaks tegemiseks sõitis ta Luksemburgi, kust ta tšeki tagatiseks andis, et saada sealselt pangalt laenu.

Tegevus toimus Edgar Savisaare teadmisel. Tegevuste juures oli Pettai tunnistuse järgi ka ärimees Alexander Kofkin, kes valdas saksa keelt ja suhtles pangaga.

Algne mõte oli selline, et Pettai annab selle raha laenuna OÜ-le Midfield. Šveitsis olles juhtus aga Pettai sõnul ootamatu sündmus, et Keskerakonnale pärandati maja Tartus. Priit Toobal pani ette, et Pettai ostab hoone. Pettai ostis Keskerakonnalt maja 250 000 euroga. Nii tekkis erakonnal vahendeid kampaania läbiviimiseks.

Margus Metsa ettevõte vahendas Tederi laenu

Pettai rääkis, et teda tutvustas Hillar Tederiga Margus Mets, kes pakkus välja, et Pettai võiks tegeleda Admiraliteedi basseini projekti turundamisega. Pettai mäletas, et ka Tederi poeg oli kohtumise juures. Pettai rääkis Tederile, et Keskerakonna rahaline seis oli keeruline. Teder arvas, et peaks kellegagi erakonnast rääkima.

Veidi aega hiljem kohtus Pettai ka Priit Toobali ja Kalev Kalloga.

Hillar Teder ja margus Mets ütlesid, et nad oleksid nõus 200 000 euro eest kandma Keskerakonna kulusid ja see pidi käima Margus Metsa ettevõtte Marimark Invest OÜ kaudu. Nii tehtigi, Pettai esitas Keskerakonnale arveid, mingi aeg see toimis, ent ühel hetkel raha enam Pettaile ei tulnud.

Augustis 2014 toimus kohtumine Kallo, Savisaare ja Toobaliga. Pettai tuletas kohtumisel meelde, et neil on Tederi ees võlg üleval. «Ma ütlesin ka, et mõelge mingi skeem…või lahendus välja,» parandas Pettai oma sõnastust. Kallo lubas asjaga tegeleda.

Pettai tegi samal ajal ise Tederile tööd, turundades Porto Franco projekti. Novembris tegid nad tõsisema koostööleppe. Pettai ütles, et ta teab, et Tederiga käis mingi hetk rääkimas ka Kallo.

Laenuleping tehti 30. jaanuaril 2015, teine 12. veebruaril 2015. Esimesel juhul sõlmiti laenuleping summas 200 000, teisel juhul summas 70 000. Teder oli Pettai sõnul teadlik, et see laen läheb Keskerakonna tarbeks. «Ma ütlesin talle seda,» lausus ta.

Kui Pettai firma Midfield sai enne 2015. aasta riigikogu valimisi laenu Hillar Tederi poja firmalt Retail Real Estate OÜ, tasus ta kõigepealt 70 000-eurose võla Marimarki ees. Seejärel maksis ta omale 10 000 eurot dividende ning seejärel tasus Keskerakonna reklaamide eest.

2. detsembril 2014 sõlmis Pettai Keskerakonnaga garantiikirjade lepingu. Kuna Keskerakonnal olid Pettai ees suured võlgnevused, siis Toobal tegi ettepaneku väljastada Pettaile garantiikirjad.

Garantiikiri kattis ka Tederi laenu

Kokku oli kaks garantiikirja: üks summas 460 000, teine 270 000, kokku 730 000 eurot. Teine garantiikiri kattis Pettai tunnistuse järgi Tederi antud laenu.

Garantiikirjad allkirjastasid Priit Toobal ja Paavo Pettai. Pettai enda sõnul garantiikirjade teemal Savisaarega ei suhelnud, vaid ainult Toobaliga, kuid ta eeldas, et garantiikirjad olid teada laiemale ringile.

Oma tunnistuses teatas ta, et keskerakondlased on hakanud vassima ja valetama, mistõttu vaidleb ta praegu Keskerakonnaga arbitraažikohtus. Arbitraažikohtus väidavad keskerakondlased Pettai sõnul, et garantiikirjad ei olnud suunatud oleviku kohustuste täitmiseks, vaid tuleviku kohustuste täitmiseks ehk 2017–2019 tehtavate kulutuste täitmiseks. See väide on Pettai sõnul aga absurd.

Pettai ütles, et ta teadis, et erakond tohib laenu võtta ainult Eestis registreeritud krediidiasutustelt. Samas eeldas ta, et tema eraisikuna võis võtta laenu välismaa pankadest. Pettai märkis, et tema ei näinud selles tegevuses toona midagi ebaseaduslikku.

Kampaaniaidee pärast traagilist surma lasteaias

Pettai meenutas, et juhtis Keskerakonna kampaaniat ka 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimiste jaoks. Kui koosolekutel oli kohal Edgar Savisaar, siis toimusid need tavaliselt Pettai sõnul linnapea kabinetis. Lõppsõna jäi Pettai sõnul ikka Edgar Savisaarele.

Pettai lähtus enda sõnul asja sisust ja sihtrühmast, et kuidas nendeni kõige paremini jõuda. Keskerakonna programm oli Pettai sõnul ka linnavalitsuse programm. Keskerakond ajas läbi linnavalitsuse poliitikat, lootes nii ilmaelu paremaks muuta.

Edgar Savisaar hakkas selle jutu peale saalis ümisema.

Linna teavituskampaaniates osalesid Pettai sõnul ka need, kes osalesid valimistel. Pettai ütles, et lähtus arvamusliidri kontseptsioonist ehk Tallinna linnas on kõige mõjuvam sõnumikandja Edgar Savisaar, kellele järgnevad oma valdkonnas kõige tuntumad isikud.

Ettepanekud reklaamide tegemiseks tegi Pettai enda sõnul ise, need kinnitas tema sõnul Edgar Savisaar.

Prokurör uuris tungivalt, kas ja kes nägid, et teavituskampaaniad võivad langeda kokku ka kohalike valimistega? Pettai sõnul nägid nad kõik seda.

«Kindlasti oli see Edgar Savisaar. Need olid programmilised kokkulangevused,» lausus Pettai.

«Ma ei oska vastata! Küsige konkreetse projekti kohta,» oli Pettai koraks kimbatuses.

Pettai meenutas traagilist lugu 2012. aastal, kus väike laps sai Rukkilille lasteaia mänguväljakul surma. Pettai märkis, et ta läks Savisaare juurde ja rääkis, et tema näeb, et sellest tuleb kohalikel valimistel probleem ja palus sellele tähelepanu pöörata. Pettai ütles, et need mänguväljakud tuleb korda, et kampaanial oleks sisu. Pettai palus Savisaarel võtta ühe ideena see lauale, et mänguväljakud korda teha ning siis teha sellele toetuv kommunikatsiooniprogramm.

Pettai meenutas, et nn teavituskampaaniad maksti linnaeelarvest. Eraldi olid erakonna reklaamid.

Riigiprokuratuuri süüdistuskokkuvõtte järgi oli 2013. aastal Tallinna linnavalitsuse eelarvest tasutud reklaamide eest, mis ei ole olnud suunatud kohaliku omavalitsuse eesmärkide täitmiseks, vaid millega rahastati Keskerakonna reklaamikampaaniat. Jutt käib kuuest reklaamklipist.

Üks nendest oli Tallinna ettevõtlusameti korraldatud lasteaedade renoveerimise teemalise reklaamikampaania raames tehtud «Igale lasteaiale uus mänguväljak» reklaamklipp, milles kesksel kohal oli Edgar Savisaar ning mis oli eetrisse antud kohaliku omavalitsuse valimiste eelsel perioodil ehk sama aasta augustis.

Teine oli Tallinna spordi- ja noorsooameti korraldatud SEB Tallinna maratoni teemaliste treeningute läbiviimise reklaamkampaania raames Tallinna maratoni reklaamklipp, milles osales Savisaar ning mis oli eetris samuti valimiste eelsel perioodil ehk sama aasta augustis.

Pettai meenutas, et see tundus hea ideena, kuna paljudel linnadel on oma maratonid. Klippi filmiti videot. Mõte oli see, et jooksuklubi ettepanekul korraldati erinevaid treeninguid. Reklaamvideos figureerisid Edgar Savisaar ja Lauri Laasi. Pettai sõnul seal sõnumi kattuvust ei olnud erakonna reklaamidega ja tema hinnangul oli see konkreetse ürituse reklaam, kuhu Edgar Savisaar kutsus inimesi osalema.

Kõikide reklaamklippide puhul oli Savisaare heakskiit ja nõusolek Pettai sõnul ikkagi vajalik.

Kolmas klipp oli Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti tellitud eakatele suunatud teenuste teemaline reklaamklipp, mis kujutas Savisaart ja Keskerakonna liikmeid Merike Martinsoni, Taavi Aasa, Arvo Sarapuud, Kalle Klandorfi ja Mihhail Kõlvartit ning mis oli eetris valimisteaasta septembris ja oktoobris.

Pettai meenutas, et klipi idee sündis ühel kohtumisel Merike Martinsoniga. Klippide tegemisega oli seotud ka praegune peaministri nõunik Alina Tubli. Pettai mäletas, et ta teab, et klippi näidati ka Edgar Savisaarele. «Nad ütlesid, et nad tahavad Edgarile ka näidata, siis see accept (tõlkes nõusolek – toim) tuli,» märkis ta.

Pettai leidis, et kõnealused kuus reklaamklippi on kahetiselt tõlgendatavad: ühest küljest need üritused päriselt ka toimusid, millest teavitati, teisalt kattusid reklaamid valimiste-eelse ajaga ja nendel figureerisid valimistel kandideerivad poliitikud. Samas ei olnud Pettai arvates tegu poliitpropagandaga, sest kedagi ei kutsutud valima.

Pärast peasüüaluse soovil tehtud väikest pausi jätkas küsitlemist Savisaare kaitsja Oliver Nääs. Ta küsis Pettailt, kas kõnealused klipid olid kantud ka Tallinna linna huvidest. Pettai vastas, et kindlasti oli seal ka linna huvid. Nääs küsis, kas mõni neist klippidest sisaldas ka valimispropagandistlikku sõnumit. Pettai ütles, et seal ei olnud üleskutset minna valima või kellegi poolt hääletada.

Nääs küsis, et kuna Pettai ütles, et tema teada oli Savisaar garantiikirjadele allakirjutamisest teadlik, siis kust selline teadmine tal pärines. Pettai vastas, et Priit Toobal ütles talle, et ta räägib garantiikirjade osas läbi juhatusega. Paar päeva hiljem teatas Toobal Pettaile, et tal on volitused garantiikirjadele alla kirjutada.

Pettai poleks Tederi rahata kampaaniat teinud

Hillar Tederi kaitsja vandeadvokaat Toomas Vaher uuris, kas Keskerakond kliendina tasus arved korrapäraselt. Pettai ütles, et vastus on, et absoluutselt mitte. Kogu aeg üritati jõuda Pettai sõnul joone peale ehk saada võlgnevused klaariks, aga selleni ei jõutudki.

Pettai lahendas enda sõnul finantsprobleeme oma ettevõttes laenudega või teiste klientide tellimustega. Laene võttis Pettai enda sõnul ettevõtetelt. Samas tõdes ta, et kokkuvõttes tasus äri Keskerakonnaga siiski ära.

Vaher päris Pettailt, milline oli tema firma Midfield rahaline seis 2014. aasta lõpus, kui ta Tederiga seotud firmalt laenu sai. Pettai tõdes, et rahaline seis oli keeruline ning Tederilt saadud laenuraha kulus muu hulgas ka vanade võlgnevuste tasumiseks. Ta tunnistas, et poleks ilma Tederilt saadud laenuta Keskerakonnale saanud kampaaniat teha.

Pettai meenutas, et Marimark aitas finantseerida Keskerakonna kampaaniat. Kokkuleppe järgi tasus Marimark meediaettevõtetele arved. Hiljem maksab Pettai Keskerakonnalt raha sanuna selle Margus Metsa ettevõttele tagasi. Pettai teada sai Marimark raha Hillar Tederilt. Mis vormis, seda ta ei tea. Koostööd oleks Pettai tahtnud Marimargiga teha ka hiljem, kuid Margus Mets lahkus Brüsselisse tööle.

Pettai arvates peaks esmalt talle võlad tasuma ikkagi Keskerakond, pärast mida tasuks tema raha Hillar Tederi pojale Rauno Tederile kuuluvale Retail Real Estate OÜ-le. Teder peaks seejärel omakorda maksma Pettaile enda võla.

Prokuratuuri süüdistuses välja toodud väidetavast kinnistute vahetamisest, mille eest Teder süüdistuse järgi laenu andis, Pettai kuulnud ei olnud. Tema sõnul ei olnud kinnistute vahetamisest kordagi temaga olnud kohtumistel juttu.

Hillar Tederi küsimused Pettaile

Hillar Tederil endal oli Paavo Pettaile kaks küsimust.

Teder küsis Retail Real Estate OÜ (RRE) ja OÜ Midfieldi tasaarvestuste kohta. Teder päris Pettailt, pöördudes «Hea Paavo…», kas RRE on saatnud OÜ Midfieldile teatise, et ta on teostanud tasaarvestuse? Pettai vastas, et see teatis on tulnud ja seletas edasi arbitraažikohtu vaidlust Keskerakonnaga. Kohtunik sekkus ja ütles, et küsimus oli lihtne ning vastus sellele kõlas.

Tederi teine küsimus puudutas garantiikirja 270 000 euro ulatuses, mis väidetavalt oli antud Tederi laenu katteks. Teder märkis, et üldiselt on äris kombeks, et garantiisid antaks laenuandjale. Teder küsis, kas Hillar Teder ehk tema ise oli teadlik nende garantiikirjade olemasolust. Pettai vastas, et Hillar Teder ei olnud teadlik sellest, vaid teavitas Hillar Tederit sellest alles hiljem.

Tederi kaitsja: Pettai ütlustesse tuleks suhtuda ettevaatlikult

Süüaluse Hillar Tederi kaitsja vandeadvokaat Aadu Luberg on juba märkinud, et algselt kahtlustatavate ringi kuulunud, kuid siis prokuratuuriga koostöö tõttu uurimise alt pääsenud Paavo Pettai ütlustesse tuleks suhtuda ettevaatlikult. Luberg märkis, et prokuratuur võis Pettaile uurimise alt vabastamist pakkudes temalt süüdistajale sobilikke ütluseid välja kaubelda.

Villu Reiljani süüepisood on üldisest kriminaalasjast eraldatud kokkuleppemenetluse läbiviimiseks.

Tallinna endise linnapea Edgar Savisaare kohtuprotsess jätkus täna pärastlõunal kirjalike tõendite uurimisega. Pärast istungit tuleb protsessi väike paus ning istungid jätkuvad taas 29. augustil.

Kommentaarid (8)
Copy
Tagasi üles