Kristjan Jaak Kangur

Eesti ja Makedoonia korvpallilahingu ideaaltsenaarium nägi ette, et karjääri viimase koduse koondisemängu pidanud Reinar Hallik hullutab publikut tabavate kolmestega ja Eesti võtab kindla võidu. Tegelikkus oli risti vastupidine pea kõiges, õnneks mitte kõige tähtsamas – Eesti võitis lõpuks 74:65 ja kindlustas edasipääsu MMi valikturniirile.

Eesti alustas raudvara toel hästi – esimese korvi meisterdasid Kristjan Kangur ja Janar Talts. Külma närvi näitas ka algviisikusse kuulunud Jaan Puidet, kes lasi vastaste mängujuhil Jordan Theodore’il (mehe särgil ilutseb küll makedooniapäraselt nimi «Teodor») kaitses enda jalad sõlme keerata ja astus seejärel palliga küljejoonele, kuid rehabiliteeris end otsekohe, näpates esmalt vastastelt palli ja realiseerides siis Kanguri hea söödu.

Saalitäie rahvast kergitas toolidelt mängu tulnud Hallik, ent mitte kolmesega – korvi alla lõiganune pani ta Kanguri supersöödu järel hoopiski võimsalt pealt! Sarnaselt Puidetile sekkus hästi mängu Martin Paasoja, visates kaks korvi ja tehes kaitses vaheltlõike, kuid kahjuks maandus ta juba teise veerandaja keskel kolme veaga pingile.

Avamängus 20 korda kaugviset proovinud, ent vaid kuuel korral tabanud Makedoonia kogus sama saldo seekord juba poolajaga, vastates vahepeal Eesti rünnakutele koguni kolme järjestikuse tabava kaugviskega.

Rain Veidemani lühikesele soolole – korv, läbimurre, 2+1 rünnak – ja Janar Taltsi korvidele oli Makedoonial samuti vastus olemas ning nii hoiti peaaegu esimese poolaja lõpuni viie-kuuepunktilist edu.

Vajalikul hetkel tabas aga väljaku nurgast kaugviske Erik Keedus ja viimaseks pooleteiseks minutiks tõi Tiit Sokk jälle sisse Halliku, kes pani pealtpanekuga teist korda publiku rõkkama. Eesti indu jahutas siiski Aleksandar Kostoski, kes jõudis koos poolaja lõpusireeniga vastata ülikauge kolmesega. Viik – 41:41.

Terve kolmas veerandaeg kulges punkt-punkti mängus, miinuspoolele jäi veerandaja lõpuks see, et Talts oli saanud juba neli ja Hallik kolm viga. Kuidagi ei suudetud tabada ka kaugelt, kolmanda veerandaja lõpuks oli Eestil kirjas vaid kolm täpset kolmepunktiviset 17st ehk veerandajaga kaheksast null! Veerandaja lõpetas Theodore’i läbimurre ja Makedoonia oli ikka ühe punktiga peal, 55:54.

Otsustava veerandaja alguses Eesti justkui ärkas – punkte tõid Talts ja platsile naasnud Paasoja, ründelaua võtnud Keedus lisas veel kaks punkti. Paasoja tegi head tööd ka kaitses, korvi alt leiti Kangur ja kaitses pani nelja veaga mänginud Talts käe peale Dime Tasovski läbimurdele. Sten-Timmu Sokk võttis lõpuks korvil kaane maha ka kolmesejoone tagant, ent hetk hiljem sai Talts viienda vea. Kanguri kiirrünnak käristas siiski Eesti edu juba seitsmele punktile ja seda hoiti.

Kolm minutit enne lõppu vilistati Hallikule neljas viga, kuid julgemad fännid võtsid tribüünil juba üles lauluviisi «Eesti võidab, Eesti võidab, Eesti võidab niikuinii.» Lõplik punkt pandi mängule tarkusega – Veideman võitles kaitses endast pikema ja suurema Gjorgi Cekovski vastu kaitses palli Eestile ning rünnaku lõpusekunditel leidis kannatlik Sokk korvi alla murdnud Paasoja.

Theodore’i kaks eksimust vabaviskejoonelt murdsid Makedoonia viimasegi vastupanu, viimast minutit mängis Eesti juba püsti seisva publiku ees. Võit!

ENNE KOHTUMIST:

Eesti juhib C-alagruppi kahe võiduga, Kosovol ja Makedoonial on üks võit ja kaks kaotust. Nemad on omavahelise mängu ära pidanud - kahe mängu kokkuvõttes jäi Makedoonia üheksa punktiga peale. Eestit ootab veel laupäeval ees mäng Kosovoga, keda nädal tagasi 26 punktiga võideti.