Tõestust mürgisurmast pole, kuid kahtlus on

Sirle Matt
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mesindus.ee veebis saab näha mesilate kaarti, kus iga kollane sõõr tähistab korjeala.
Mesindus.ee veebis saab näha mesilate kaarti, kus iga kollane sõõr tähistab korjeala. Foto: Kuvatõmmis

Pärnumaal pole tänavu olnud nii ulatuslikku mesilaste suremust nagu Lääne-Virumaal Maire Valtini mesilas, kuid mürgistuskahtlusi on. Mitu mesinikku on viimastel aastatel kokku puutunud kas lennumesilaste või mesilasperede hukkumisega. Pärnumaa mesinduse seltsi juhatuse liikme Andres Lilleste ütlust mööda pole juhtumite kohta laboriuuringut tehtud, sest see maksab palju.

Eesti mesinike liidu juhatuse liige Ülo Lippa sõnutsi vaatavad mesinikud suure murega seda, kui prits põllul liigub. Enamik taimekaitsevahendeid ja -väetisi pole letaalne: kukkuv tilk ei tapa mesilast otsekohe. Lippa jutu järgi on mürgikahju varjatud. Kemikaalid jäävad nektarisse ja õietolmu ning mesilased toovad seda pisikeste koguste kaupa mesipuusse ja jäävad haigeks. “Eluiga on lühem, lõhnatundlikkus väheneb, nad ei suuda nii kaugel korjel käia, surevad varem ära, järglased sünnivad põdurana,” loetles ta.

Lilleste sõnade kohaselt võivad peale taimemürkide põhjustada mesilasperede hukkumist haigused, näiteks tarus vohama hakanud varroatoos, kui mesila on ravimata jäänud. Varroalestad on väikesed kahjurid, mis on igas tarus olemas, aga tuleb kontrolli all hoida. Kui pered hukkuvad massiliselt päikeselise ilmaga kesksuvel, on selgelt tegu mürgistusjuhtumiga, sest varroatoos lööb välja pigem kevadel ja sügisel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles