Juhtkiri: mida määrab rahva tahe?

Virumaa Teataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Virumaa Teataja.
Virumaa Teataja. Foto: Meelis Meilbaum

Haljala ja Vihula vald otsustasid liituda. Valitsuse plaan on aga teine ning kahele vallale taheti juurde liita veel ka Rakvere ning Sõmeru vald. Vallad korraldasid rahvaküsitluse, kuigi rahva meelsus kõigis neljas omavalitsuses oli tegelikult juba ette teada. Suurvalla tekkimist näha ei soovita ja sundliitmisele ollakse vastu.

Aga seadus rahva arvamuse küsimist nõuab ja nüüd on vallajuhtidel valitsusele konkreetsed numbrid ette näidata. Iseasi, kas neil ka kaalu on.

Vihula valla võrdlemisi kõrge valimisaktiivsus, peaaegu 34 protsenti, näitas aga seda, et elanikud tunnetavad, et neist sõltub midagi. Ja koduvalla saatus läheb neile korda.

Tagantjärele kirujaid ja tehtud otsuste kritiseerijaid on alati. Sel 34 protsendil inimestest, kes hääletamas käis, on selleks vähemalt õigus, olgu siis valitsuse otsus milline tahes.

Tore on, kui inimesed oma kodukandi saatuse kujundamises kaasa löövad. Muidugi, kui osaleb kaks protsenti elanikest, siis ei näita see tulemus suurt midagi. Ka on rahvaküsitluse tulemusega arvestamine vabatahtlik.

Laekvere vald korraldas vabatahtlikult küsitluse, kas rahvas eelistab ühinemist Vinni või Väike-Maarja vallaga, osalenud eelistasid liitumist Vinniga ja seda arvestati.

Tamsalu valla korraldatud küsitluses kolmes külas, mille eesmärk oli välja selgitada, kas nende külade elanikud soovivad ühineda koos ülejäänud vallaga Tapaga või on neil tõsine tahe teha seda Väike-Maarjaga, osales üle poole hääleõiguslikest elanikest.

Rohkem oli neid, kes ei soovinud ülejäänud Tamsalu vallast eraldamist ehk sisuliselt pooldasid ühinemist Tapa vallaga.

Kui küsitluses osaleb aga vaid paar protsenti elanikest, nagu paljudes kohtades on juhtunud, siis tundub küsitlus tõesti mõttetu ja seadusepügala pärast tehtud asi.

Eriti juhul, kui ühinemisest nagunii pääsu pole. Iseasi, kui mõttekas on esitada küsimust, mille vastus on niigi teada. Kulutada aega ja raha.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles